Vox: alles wat je wilde weten over nieuws maar niet durfde te vragen

AI-gegenereerde afbeelding
AI-gegenereerde afbeelding

Vox is de naam, niet Fox. Dat is in de VS heel iets anders. Waar Foxnews (Rupert Murdoch) staat voor eenzijdig, sensationeel en oppervlakkig, staat Vox voor achtergronden, volledigheid en uitleg.

Uitleggen is het belangrijkste voor Vox, niet de actualiteit volgen. Dat doen andere media maar. “Understand the news” is het credo van Vox: “explanatory journalism.”

De Vox website is nu ruim een maand online. Het is een initiatief van drie journalisten: Ezra Klein (voorheen o.a. blogger voor The Washinghton Post) , Melissa Bell (ook WP), and Matt Yglesias (ex-Slate).

Screen Shot 2014-05-12 at 20.14.26

Op de site leggen ze uit wat ze willen: “build the vast repository of information that will make it possible for us to explain the news in real time”. En ze willen de grootste zijn.

Bij de Columbia Journalism Review is meer over de achtergrond – en de kritiek –  te lezen. Bij The Guardian een analyse van de site en een interview met Bell.

Cards

Vox is geen klassieke website, er zijn vooral langere verhalen over lang-lopende gebeurtenissen. Centraal in hun systeem zijn de ‘Cards’ – vergelijkbaar met index-kaartjes die sprekers gebruiken om de lijn van hun betoog vast te houden. Elk verhaal bestaat uit een aantal Cards (soms enkele tientallen), op elke card wordt een vraag beantwoord.

In het voorbeeld hiernaast gaat het over de ontvoerde schoolmeisjes in Nigeria, het verhaal bestaan uit acht kaarten. Op de cards zijn begrippen gemarkeerd die uitgelegd worden, ze bevatten tekst, foto’s, video, grafieken en kaartjes.

Alles wat je wilde weten over…

Voor niet-Amerikanen is veel van de inhoud niet erg relevant – maar wel interessant natuurlijk – met veel Obamacare en Republikeinen vs. Democraten.

Maar in de huidige editie ook zaken die universeler zijn: alles wat je wilde weten over net-neutraliteit, homo-rechten (en vervolgingen) in Uganda, luchtverontreiniging in India, genetisch testen en een beetje Buzzfeed: 40 maps that explain the Middle East.

Waarom hebben we niet zoiets in Nederland?

 

MEER OVER

About Journalismlab

Research group Journalism in Digital Transition of the University of Applied Sciences Utrecht

Het lectoraat Kwaliteitsjournalistiek in Digitale Transitie (JournalismLab) doet aan de hand van diverse thema’s praktijkgericht onderzoek. Hierbij kijken we naar de wederkerigheid tussen drie journalistieke processen: productie, inhoud en effect.

Deel dit artikel:

Read more

Thema's

Meld je aan voor onze nieuwsbrief

Wil je op de hoogte blijven van Journalismlab en alle ontwikkelingen schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief.